polski english german
Aktualności

W sprzedaży dwie nowości:"Lokomotywy spalinowe serii SP45, SU46 i SP47" i "Tramwaje w Szczecinie 1878-1945".

"Atlas kolei wąskotorowych" przekazaliśmy do składu. Ukaże się we wrześniu.

 

 

 

Bestseller
Ostatnio dodane
Polecane
Ciasteczka

Witryna naszego wydawnictwa do poprawnej pracy korzysta z małych plików zwanymi ciasteczkami. Można zablokować ich otrzymywanie w ustawieniach Twojej przeglądarki, jednak bez nich poprawna praca strony nie będzie możliwa.

Sonda
Monografiami jakich serii taboru PKP jest Pan/Pani najbardziej zainteresowana ?
Szukaj

Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać regularnie informacje o nowych publikacjach polskich i zagranicznych z branży komunikacji szynowej zapisz się do NEWSLETTERA

Tramwaje w Szczecinie 1879 - 1945.

Bestsellery|Nowości|Publikacje polskie|Publikacje polskie » Komunikacja miejska

Opis
Autor M. Janiak, R. Grochowiak
Wydawca Kolpress
Wydanie 1 / 2019
ISBN 978-83-943075-7-8
Format A4
Stron 472
Oprawa twarda
Cena:110.00
w sprzedaży
masz pytania?

Mirosław Janiak i Remigiusz Grochowiak, dwaj szczecinianie - pasjonaci i badacze historii Szczecina, są autorami książki poświęconej historii szczecińskiej komunikacji miejskiej od początków jej powstania w II połowie XIX wieku do zakończenia II wojny światowej. Publikacja ma charakter monograficzny i przedstawia rozwój miejskiego transportu publicznego na tle dynamicznie rozwijającego się miasta, ze szczególnym uwzględnieniem dziejów trakcji tramwajowej. Autorom udało się uporządkować dotychczasową wiedzę o komunikacji miejskiej grodu Gryfa z czasów jego przynależności do Niemiec dzięki dotarciu do nowych, wcześniej nieznanych źródeł infomacji oraz zgromadzeniu bogatego zbioru fotografii i widokówek. Tekst, bogato zoobrazowany ponad 700 ilustracjami z pewnością przybliży Czytelnikowi ten mało dotychczas znany wątek historii miasta. Zamieszczone w książce widoki, znane ze źródeł już publikowanych, tu dokładnie opisane w kontekście tematyki tramwajiowej, zyskują nowy wymiar poznawczy i informacyjny. Na blisko 500 stronach możemy prześledzić zmiany zachodzace w wygladzie miasta z biegiem lat i towarzyszące temu procesowi przemiany w komunikacji miejskiej. W książce znajdziemy rozdział o nieznanym dotąd szerzej środku transportu - szczecińskim omnibusie. Dowiemy się, czym dawni mieszkańcy miasta podróżowali, poznając dokładnie typy taboru tramwajowego, zajrzymy do wszystkich zajezdni tramwajowych. Na zakończenie Autorzy zabiorą nas na przejażdzkę tramwajami po Szczecinie lat 30. XX wieku. Dopełnieniem będą wzory licznie zaprezentowanych biletów tramwajowych oraz widoki miasta w kolorze. Ksiażka adresowana jest nie tylko do miłośników tramwajów, ale także do każdego Szczecinianina, którego interesuje historia swojeo miasta.

SPIS  TREŚCI:

1. Szczecin w XIX wieku / 6

2. Omnibusy konne 1861 - 1880 / 10

3. Tramwaje konne 1879 - 1897 / 16

4. Tramwaje elektryczne 1897 - 1945 / 46

5. Tabor tramwajowy / 282

6. Zajezdnie tramwajowe / 352

7. Wycieczka tramwajem po mieście lat 30. XX w. / 378

Kronika linii tramwajowych / 411

Kronika taboru kolejowego / 444

Słowniczek nazw ulic / 454

Bibliografia / 463

Galeria zdjęć kolorowych / 465

 

 

Polecamy także inne tytuły: