polski english german
Aktualności

Wraz z najlepszymi życzeniami noworocznymi informujemy o najbliższych nowych publikacjach. W marcu 2019 roku ukażą się trzy nowe pozycje: Lokomotywy spalinowe produkcji HCP serii SP/SU45, SP/SU46 i SP47, Tramwaje w Szczecinie 1878-1945 oraz Atlas kolei waskotorowych. Wszystkie wymienione publikacje znajdują się na etapie składu. Mamy nadzieję, że zapowiadane od dłuższego czasu monografie parowozów pospiesznych i lokomotyw dwuczłonowych uda się wreszcie sfinalizować w drugiej połowie 2019 roku. W połowie przyszłego roku planujemy wydanie "Kolei Wąskotoroywch Kresów Wschodnich" oraz nowego atlasu parowozów i tramwajów.

 

Bestseller
Ostatnio dodane
Polecane
Ciasteczka

Witryna naszego wydawnictwa do poprawnej pracy korzysta z małych plików zwanymi ciasteczkami. Można zablokować ich otrzymywanie w ustawieniach Twojej przeglądarki, jednak bez nich poprawna praca strony nie będzie możliwa.

Sonda
Monografiami jakich serii taboru PKP jest Pan/Pani najbardziej zainteresowana ?
Szukaj

Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać regularnie informacje o nowych publikacjach polskich i zagranicznych z branży komunikacji szynowej zapisz się do NEWSLETTERA

TARNÓW - Historia komunikacji tramwajowej

Promocje|Publikacje polskie » Komunikacja miejska

Opis
Autor Krzysztof Galas
Wydawca Kolpress
Wydanie I / 2011
ISBN 978-83-920784-7-0
Format A4
Stron 152
Oprawa twarda
Stara cena:60.00
Cena:50.00
w sprzedaży
masz pytania?

Historia tarnowskiej linii tramwajowej jest jednym z mniej znanych części dziejów miasta. Wynika to prawdopodobniej z faktu, iż likwidacja przedsiębiorstwa nastąpiła w okresie okupacji miasta przez wojska hitlerowskie, stąd przypuszczalnie większość dokumentacji przepadła bezpowrotnie. Jednak przez kilkadziesiąt lat tarnowskie tramwaje były dumą miasta i jego mieszkańców a wszystkie sugestie o likwidacji linii spotykały się z potężną krytyką zarówno po stronie władz miasta, jak i samych Tarnowian. Tarnowska linii tramwajowa powstała w 1911 roku, gdy miasto znajdowało się na terytorium Cesarstwa Austro-Węgierskiego a ostatni kurs tramwaje wykonały w 1942 roku, gdy ponownie Polska straciła możliwość decydowania o swych losach,  a samo miasto znajdowało się pod okupacją wojsk hitlerowskich.

Spis treści

 1. Wstęp /4
 2. Geneza powstania komunikacji tramwajowej w Tarnowie /5
 3. Linia tramwajowa w latach 1911-1942 /13
 4. Infrastruktura /41
 5. Tabor /63
 6. Ruch pojazdów /71
 7. Linia tramwajowa /79
 8. Przedsiębiorstwo /97
 9. Personel /129
 10. Powojenna historia komunikacji tramwajowej w Tarnowie /137
 11. Bibliografia /148
 

Polecamy także inne tytuły: